2003 – 2004 – Zjawą IV Od Hornu do Hornu

This post has already been read 84 times!

 

 

termin: 12 maja 2003 r. – 23 października 2004 r.

jacht: Zjawa IV

trasa: Gdynia – Narwik (Norwegia) – Reykjavik (Islandia) – Grenlandia – Nowa Funlandia – Azory – Madera – Wyspy Kanaryjskie – Cabo Verde – Brazylia – Argentyna – Chile – Antarktyda – Argentyna – Brazylia – Gujana Francuska – St.Lucia – USA – Azory – Europa – Gdynia

przepłynięto: 50 000 Mm

organizator: Stowarzyszenie Studentów Politechniki Warszawskiej Navigare

 

etap 1: 12 maja 2003 r. – ……..

trasa: Gdynia – Kopenhaga

przepłynięto:

kapitan: Zbigniew Dąbrowski

załoga:

 

etap 2: …………. – 06.06.2003 r.

trasa: Kopenhaga – Namsos (Norwegia)

przepłynięto:

kapitan: Krzysztof Bieńkowski

załoga:

 

etap 3: 06 – 26.06.2003 r.

trasa: Namsos – Narwik – przylądek Horn – Islandia (21.06.2003 r.) – Reykjavik (Islandia)

przepłynięto:

kapitan: Henryk Wolski

załoga:

 

etap 4: 28.06 – 21.07.2003 r.

trasa: Reykjavik – cieśnina Ikerasassuaq (Prins Christian Sund) – Aappilattoq – fiord Unaartoq – Hvalseyfjord  – Eriksfjord – Narsaq – Qoornoqfjord – Nuuk – Maniitsoq – Kangamiut – Evighedsfjord – Sondre Stromfjord – zatoka Ahgujaartorfik – Camp Llyod (niedaleko Kangerlussuaq)

przepłynięto: 1 639 Mm

kapitan: Henryk Wolski

załoga: Zbigniew Jałocha (I oficer), Dariusz Nerkowski (II oficer), Grzegorz Bińczyk (III oficer), Silke Hamann (IV oficer), Joanna Fiedler, Sylwia Kozłowska, Przemysław Domański, Jan Domitrz, Wiesław Rogoziński, Jens Lagendorf, Holger Zeumann, Graham Smith (bosman) oraz Ceci i Trine

 

kpt. Henryk Wolski prowadząc  Zjawę IV od Narwiku do Sondre Stromfjord zamknął pętlę wokół Bieguna Północnego jako pierwszy Polak

 

Dariusz Nerkowski opisuje rejs w artykule: Rejs spełnionych marzeń

 

etap 5: 21.07 – 07.08.2003 r.

trasa: Grenlandia (Camp Llyod – Nuuk – Narssaq – wyspa Unaartoq – Nanortalik) – Nowa Funlandia (Charlottetown – Bonavista – St.Johns)

przepłynięto: 1600 Mm

kapitan: Grzegorz Bińczyk

załoga: Magdalena Jabłonowska – I oficer, Piotr Zadrożny – II oficer, Adam Krupa – III oficer, Rafał Maciejewicz – IV oficer, Agnieszka Maciejewicz – załoga, Adam Tarłowski – załoga, Jarosław Wesołowski – załoga, Wiesław Rogoziński  – załoga, Elżbieta Szczygielska  – załoga, Konrad Subda – załoga, Graham Smith – bosman

 

Piotr Zadrożny opisuje rejs w artykule: Z Grenlandii do St.Johns

 

etapy 6 – 11: 08.08.2003 r. – ……………….

trasa: St.Johns – Horta (Azory) – Madera – Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie) – Cabo Verde – Brazylia (Fortaleza, Rio de Janeiro), Argentyna (Buenos Aires, Mar del Plata, Ushuaia)

przepłynięto:

kapitanowie:

załogi:

 

etap 12: …………. – 26.11.2003 r.

trasa: Mar del Plata – Horn (19.11.2003 r.) – Puerto Wiliams – Ushuaia

przepłynięto:

kapitan: Paweł Oska

załoga: Marek Chądzyński (I oficer), Artur Kruk (II oficer), Stanisław Tarnowski (III oficer), Małgorzata Bańkowska (IV oficer), Wojciech Wolcendorf, Tomasz Tylka, Jan Zieliński, Andrzej Gruszka, Sylwester Małecki, Graham Smith (bosman)

 

etap 13: 26.11 – 05.12.2003 r.

trasa: Ushuaia – Puerto Wiliams – Horn (02.12.2003 r.) – Puerto Wiliams – Ushuaia

przepłynięto:

kapitan: Henryk Wolski

załoga: Wojciech Skórski (z-ca kapitana), Gerd Pfannenschmidt (I oficer), Marek Ziółkowski, Małgorzata Bańkowska, Witold Grześkowiak, Bogdan Maciejewski, Gerd Porekeit, Andrzej Maciejewski, Józef Ostrowski, Piotr Pyłka, Janusz Kasieczko, Graham Smith (bosman)

Henryk Wolski opisuje rejs w artykule: Ugiąć sie i zwyciężyć

 

etap 14: 05.12.2003 – 09.01.2004 r.

trasa: Ushuaia – Puerto Wiliams – Horn (23.12.2003 r.) – Wyspa Króla Jerzego – wyspa Decepcion – Horn (02.01.2004 r.) – Puerto Wiliams – Seno Garibaldi – Puerto Wiliams – Ushuaia

przepłynięto:

kapitan: Aleksander Nebelski

załoga: Joanna Pajkowska (oficer wachtowy), Ryszard Ignaczak (oficer wachtowy), Tadeusz Matuszak (oficer wachtowy), Krzysztof Krassowski (oficer wachtowy), Agnieszka Krassowska, Jan Ćwiertnia, Robert Drążykowski, Jarosław Skrzeszewski, Krzysztof Stachurski, Graham Smith (bosman)

 

etap 15: 09.01 – 02.02.2004 r.

trasa: Ushuaia – Puerto Wiliams – Horn (14.01.2004 r.) – Wyspa Króla Jerzego (Szetlandy Południowe) – wyspa Decepcion – stały ląd Antarktydy (pozycja: 64 37.679’S  62 33.811’W) – Horn – Puerto Wiliams – Ushuaia

przepłynięto: 1 429 Mm

kapitan: Michał Bogusławski

załoga: Jerzy Kołakowski (I oficer), Alfred Brodziński (II oficer) , Gerard Natanek (III oficer), Kazimierz Maucy (IV oficer), Tadeusz Natanek, Marcel Hovra, Ryszard Stasiak, Lucyna Kopczyńska, Marek  Kopczyński, Jan Patryk Lee, Elżbieta Lee, Graham Smith (bosman)

kpt. Michał Bogusławski wraz z załogą otrzymali Wyróżnienie Rejs Roku 2004 za dobrą robotę  morską w trudnych warunkach

 

etap 16: 03.02 – ………..2004 r.

trasa: Ushuaia – Puerto Wiliams – Horn (06.02.2004 r.) – Wyspa Króla Jerzego (Szetlandy Południowe) – Puerto Wiliams – Ushuaia

przepłynięto:

kapitan: Michał Bogusławski

załoga: Rafal Biernacki (I oficer), Marek Winsczyk (II oficer), Dariusz Nerkowski (III oficer), Andrzej Janota (IV oficer), Aneta Cybula, Tomasz Zieliński, Janusz  Dedo, Wiesław  Stróżek, Adam Świerczek, Krzysztof Sierant, Andrzej Szerszeń, Graham Smith (bosman)

Dariusz Nerkowski opisuje rejs w artykule: Na południe od Hornu

 

etap 17: ……… 2004 r.

trasa: Ushuaia – Puerto Wiliams – Horn (24.02.2004 r.) – Puerto Wiliams – Ushuaia

przepłynięto:

kapitan: Marek Ihnatowicz

załoga: Magdalena Jabłonowska (I oficer), Andrzej Kacała (II oficer), Zbigniew Jałocha (III oficer), Adam Tarłowski, Paweł Kluczyński, Arek Wlizło, Krzysztof Bandurowicz, Aleksander Ihnatowicz, Artur Kruk, Graham Smith (bosman)

 

etap 18: ………..2004 r.

trasa: Ushuaia – Puerto Wiliams – Horn (06.03.2004 r.) – Buenos Aires

przepłynięto:

kapitan: Marek Ihnatowicz

załoga: Jacek Kiluk (I oficer), Leszek Stankiewicz (II oficer), Gregory Stefaniak (III oficer), Krzysztof Bandurowicz, Arkadiusz Boczoń, Magdalena Gutowska, Wojciech Guziołek, Wojciech Pasieczny, Henryk Szukiel, Andrzej Wilczyński, Graham Smith

 

Dariusz Nerkowski podsumowuje etapy Hornowe w artykule: Zjawa IV w rejsach wokół Przylądka Horn

 

etapy 19 – 30: ………….- 23.10.2004 r.

trasa: Buenos Aires – Rio de Janeiro – Belem (Amazonka) – Kourou (Gujana Francuska) – Barbados/St.Lucia – Miami – Nowy Jork – Azory – Brest/Cherbourg – Gdynia

 

 

 

źródło:
Dariusz Nerkowski (na podstawie materiałów i zdjęć własnych i uczestników opisywanej wyprawy, materiałów Stowarzyszenia Navigare, korespondencji z kpt. Michałem Bogusławskim i Henrykiem Wolskim, zapisów relacji internetowych nadawanych z pokładu jachtu podczas wyprawy)

http://bractwo-kaphornowcow.pl

 

 

 

This post has already been read 84 times!

Dodaj komentarz