O nas

Żeglowanie za kołem podbiegunowym ma urok świeżości odkrywanego świata, a krajobrazy, jakie się tam widuje, są rzadkiej piękności. Kto raz zakosztował takiej żeglugi, będzie tam ciągle wracał myślami i będzie marzył, by tam jeszcze pożeglować.

Dariusz Bogucki, Jachtem na wody polarne, Gdańsk 1980

Rejony polarne – są to wyjątkowe miejsca na naszej planecie: groźne a zarazem fascynujące swoim pięknem. Tam właśnie docierają żeglarze zafascynowani żeglowaniem w tych rejonach, zarówno na południu jak i północy naszego globu.

Będąc tam przekonaliśmy się, że wyprawy polarne dają uczestnikom moc wrażeń, a przede wszystkim możliwość poznania i odkrywania tych niezwykłych rejonów kuli ziemskiej. Komu nie było dane zobaczyć Arktyki czy Antarktyki, ten nigdy nie zrozumie ich piękna. A ci co byli powracają tam, bo pcha ich tęsknota za skutymi lodem i pokrytymi śniegiem krainami, groźnymi a zarazem fascynującymi, jednocześnie kolorowymi i pięknymi w swej surowości. Wyprawy polarne odmieniają nas i chyba… nigdy stamtąd nie powracamy. Kto żeglował po tych wodach, wraca do nich jak po narkotyk, od którego nie da się uwolnić.

Obecność Polaków w rejonach polarnych liczy przeszło dwa wieki, a od połowy XX wieku  zawitali w te rejony żeglarze, którzy konsekwentnie i z pasją pływają po wodach polarnych. Ogrom wypraw polarnych pod polską banderą stawia naszych żeglarzy w światowej czołówce, zaś polska bandera na stałe wpisała się wśród polarnych lodów północy i południa naszego globu.

Polskie Żeglarstwo Polarne jest serwisem informacyjnym, zbierającym dane o historii polskich wypraw, utrwalającym na swoich stronach wspaniałych żeglarzy oraz ich jachty, które dotarły na daleką północ czy południe naszego globu.
Wybierającym się zaś w rejony polarne chcielibyśmy poinformować o planowanych wyprawach polarnych, a także jak się do nich przygotować i co tam można zobaczyć.

Polskie Żeglarstwo Polarne to również projekt, który pozwoli współpracować przy planowaniu wypraw polarnych oraz je realizować.

.

 Założeniem projektu Polskie Żeglarstwo Polarne jest:

– pokazanie historii polskiego żeglarstwa polarnego

– informacje o wyprawach, jachtach, kapitanach i załogach

– serwis informacyjny dla tych co organizują i dla tych, którzy chcą pożeglować na wody polarne

– współpraca przy planowaniu wypraw polarnych

– realizowanie programów polarnych

– promowanie polskiego żeglarstwa polarnego i rejonów polarnych

Serdecznie zapraszam do nadsyłania informacji, korekt, uzupełnień … – oczywiście z podaniem źródła informacji.

Wszelkie sugestie i oczekiwania dotyczące Projektu mile widziane!

Magiczna Arktyka i Antarktyka wciąż czekają, zachęcając do pokazania miejsc, w których jeszcze nie byliśmy, przeżycia wspaniałej, niepowtarzalnej przygody.

Zapraszamy do przesyłania informacji o minionych i planowanych wyprawach.

Zapraszamy do współtworzenia Polskiego Żeglarstwa Polarnego.

Redakcja

fot. Ewa Skut