Wacławski Jacek

This post has already been read 1634 times!

Jacek Wacławski: po pierwsze kardiolog, po drugie żeglarz; jako najmłodszy kapitan na świecie poprowadził jacht z Europy do brzegów Antarktydy i wokół Przylądka Horn.

Urodzony w 1981 roku, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej; po studiach pracował jako wolontariusz w Laboratorium Kardiologii Doświadczalnej; aktualnie jest znanym i cenionym kardiologiem w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Oprócz medycyny jego pasją jest żeglarstwo; zaczęło się od roku 2001, w którym to poprowadził jacht s/y Stary przez uznawaną za najniebezpieczniejszą na starym lądzie cieśninę Pentland Firth; żeglował także po akwenach Bałtyku, Morza Północnego i wodach Atlantyku; mając niespełna 21 lat zorganizował i poprowadził ponadroczną żeglarską wyprawę (studencki, niekomercyjny rejs z przyjaciółmi ze Śląska) na jachcie s/y Stary dookoła Ameryki Południowej i do Antarktyki (370 dni / 22 038 Mm, 20 krajów na 4 kontynentach) – za tą wyprawę Jacek Wacławski, najmłodszy na świecie kapitan, który dopłynął na wody Antarktyki, został uhonorowany I Nagrodą Rejs Roku 2003, otrzymał nagrodę honorową Srebrny Sekstant, tytuł Żeglarza Roku 2003 oraz zdobył I miejsce w konkursie Podróżnik Roku 2003; za Cape Horn – Antarctica 2002/2003 przyznano mu najbardziej prestiżową nagrodę podróżniczą w Polsce, Kolosa 2003; ponadto załoga wyprawy oficjalnie została przyjęta w szeregi Bractwa Kaphornowców.

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, a prywatnie zapalony żeglarz, zafascynowany przygodą swego podopiecznego, zaproponował mu zorganizowanie żeglarskiej wyprawy na kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie we wrześniu 2005 roku; na jachcie Bryza 13-osobowa załoga kardiochirurgów popłynęła najpierw do Visby na Gotlandii, następnie do stolicy Szwecji. Pomysł połączenia przyjemnego z pożytecznym, żeglarstwa z medycyną okazał się strzałem w dziesiątkę. Lekarze-żeglarze wzbudzili niemałe zainteresowanie, a jacht Bryza stał się swoistą wizytówką polskich kardiochirurgów.

Jacek Wacławski nie spoczął na laurach, pomiędzy pracą, badaniami i doświadczeniami przygotowywał kolejną wyprawę, Northwest Passage, śladami Roalda Amundsena, który dokładnie 100 lat wcześniej jako pierwszy przepłynął niedostępne Przejście Północno-Zachodnie.
Jacek Wacławski jako jeden z kapitanów poprowadził po raz kolejny s/y Stary przez najtrudniejszy odcinek wyprawy z Atlantyku na Pacyfik, przez Arktykę Kanadyjską i Alaskę; razem z nimi, burta w burtę płynął s/y Nekton, tym samym oba jachty stały się pierwszymi polskimi jachtami, które pokonały osławioną trasę North-West Passage.

Za wyprawę North-West Passage, pokonanie na jachcie s/y Stary Przejścia Północno-Zachodniego kapitanowie: Jacek Wacławski, Dominik Bac, Sławomir Skalmierski i Tomasz Szewczyk otrzymali I Nagrodę Rejs Roku 2006, tytuł Żeglarza Roku 2006 oraz nagrodę Kolosa 2006; ponadto w plebiscycie National Geopraphic Travelery 2006 wyprawa North-West Passage 2006/2007 otrzymała tytuł Wyprawy Roku, a Jacek Wacławski za najlepszy projekt podróżniczy 2006 roku otrzymał nagrodę im. Andrzeja Zawady.

Kapitan Jacek Wacławski nie próżnuje; w 2008 roku wraz z kpt. Sławomirem Skalmierskim założył firmę Hi Ocean zajmującą się organizacją rejsów szkoleniowych i rejsów nurkowych; jest także trenerem w firmie szkoleniowej Training Partners; w 2010 roku powtórzył rejs sprzed 4 lat: jako kapitan ponownie poprowadził 30-osobową załogę kardiologów i kardiochirurgów, tym razem na pokładzie żaglowca Zawisza Czarny na wspomniany wyżej kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie.

Pod żaglami przepłynął ponad 40 tysięcy mil morskich, większość jako kapitan, odwiedził blisko 40 krajów we wszystkich strefach klimatycznych; jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, elitarnej organizacji skupiającej podróżników i badaczy z całego świata.

 

 

wyprawy polarne:
2003 – Stary w Antarktyce; funkcja: kapitan

2006 – Starym przez Przejście Północno-Zachodnie; funkcja: kapitan

NWP zostało pokonane przez najmłodszą załogę w historii, ze średnią wieku 25 lat
Nagroda Wyprawa Roku 2006 w konkursie TRAVELERY 2006
Nagroda Srebrny Sekstant i I Honorowa Nagroda Telewizji Polskiej Rejs Roku 2006 dla Dominika Baca, Jacka Wacławskiego, Sławomira Skalmierskiego i Tomasza Szewczyka

 

 

 

 

źródło:
http://amundsen.pl
http://nwpass.qnt.pl/
http://www.hiocean.pl/
http://www.sccs.pl/

 

 

This post has already been read 1634 times!

Dodaj komentarz