Magnus Zaremba

This post has already been read 308 times!

miejsce budowy: Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Gdańsku
koncepcja: Eugeniusz Moczydłowski
projekt: Tomasz Gackowski
rok budowy: 2013
port macierzysty: Gdańsk
typ jachtu: Megas 56
typ ożaglowania: kuter
materiał: kadłub – aluminium, wnętrze – jesion
długość kadłuba: 17,3 m
szerokość: 5,72 m
waga całkowita: 23 tony
zanurzenie: 2,83 m, zanurzenie minimalne 0,83 m (podnoszony hydraulicznie kil), miecz szybrowy w części dziobowej
powierzchnia ożaglowania: grot 84 m², genua 103 m², fok 41 m²
liczba koi: 8
silnik: Nanni 115 KM
zbiornik wody: 0,8 tony
zbiornik paliwa: 3,2 tony
wyposażenie: agregat prądotwórczy, odsalarkę wody pitnej, elektryczne kabestany, podgrzewanie zbiorników z paliwem, przyrządy nawigacyjne, radar, sonar, kamera telewizyjna na maszcie, elektryczna winda kotwiczna, ster strumieniowy, na rufie bramka do obsługi sprzętu oceanograficznego i pontonu, dwa pontony z silnikami przyczepnymi, ogrzewanie, dwa komplety sprzętu do nurkowania, sprężarka powietrza

właściciel/armator: Megas sp. z o.o.
Jacht wybudowany dla celów badawczo-eksploracyjnych w rejonach polarnych.

 

Signum temporis.
Magnus herbu Zaremba był pierwszym zbiegiem politycznym z Anglii do Polski o którym wspominają źródła historyczne. Magnus, prawdopodobnie syn Harolda II Gustavsona, zabitego przez wojska Wilhelma Zdobywcy w bitwie pod Hastings w 1066 r., został komesem polskiego Wrocławia. Jego siostra Gytha była żoną Włodzimierza II, który ustanowił w Europie znaczenie Rusi Kijowskiej. Intrygujące pytanie brzmi: dlaczego potomstwo pobitego władcy Brytanii Harolda II po klęsce znalazło swoje miejsce na ziemi w krajach słowiańskich? Prawdopodobnie schronili się u dalekich krewnych. Bowiem Harold II był krewnym Kanuta Wielkiego – króla Danii, Norwegii i Anglii. Natomiast Kanut Wielki był synem Świętosławy, córki Mieszka I i Dobrawy – pierwszych historycznych władców Polski.
Ród Zarembów zamieszkuje do dziś liczne miejscowości o tej samej nazwie, szczególnie na Podlasiu, ale także w Czechach, na Węgrzech i w Westfalii. Nie bez znaczenia dla wyboru nazwy było to, że Seniorka rodziny Moczydłowskich Amelia (1923), jest z domu Zaremba. Herb Zaremba zdobi grot-żagiel Magnusa Zaremby.

 

 

wyprawy polarne:
2014 – Arktyka
2015 – Arktyka

 

 

źródło:
https://www.facebook.com/magnuszaremba/posts/219738991568336

 

 

This post has already been read 308 times!

1 comment

Mariusz Żółtowski

Szanowny Panie Kapitanie.Harold II był synem Goodwina yarla Wessex a więc był to Harold Goodwinson a nie Gustavson. Magnus to postać niezwykle ciekawa, o którą spierają się historycy-prof Tomasz Jurek uznaje w nim protoplastę Awdańców a nie Zarembów-myślę, że spór mógłby być rozstrzygnięty na drodze badań genetycznych-porównaniu materiału pobranego ze szkieletu znalezionego w Czersku przez dr Kiersnowską(najpewniej Magnusa, wcześniejszego komesa Wrocławia) z materiałem genetycznym Tostiga, brata Harolda II(którego miejsce pochówku nie jest znane) z materiałem genetycznym Zarembów i Awdańców. Pozdrawiam serdecznie. Mariusz Żółtowski(babka ojczysta z Zarembów)

Dodaj komentarz