Hebel Juliusz

This post has already been read 764 times!

Juliusz Hebel: urodził się w Gdyni 21 lipca 1915 r., w czasach, gdy była to jeszcze wieś rybacka.
Po skończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w prywatnym gimnazjum dr. Teofila Zegarskiego w Gdyni-Orłowie, które ukończył w 1935 r.
Po maturze, w 1936 roku, podjął studia na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Budowy Okrętów.
Jednocześnie został członkiem Akademickiego Związku Morskiego. Działając w klubie z ogromna pasją, uzyskał wkrótce najwyższe jachtowe kwalifikacje i został najmłodszym wówczas kapitanem jachtowym w Polsce. W 1938 roku wykazał się niemałym kunsztem żeglarskim prowadząc samodzielnie jacht lwowskich przemysłowców – nafciarzy wieleżyńskich do Szkocji.

Po wojnie współtworzył od podstaw polskie rybołówstwo i uczynił je, w swoim czasie, światową potęgą. Był człowiekiem otwartym na wiedzę, na nowe technologie. Juliusz Hebel otrzymał najwyższe polskie odznaczenia państwowe i resortowe, m.in. order Budowniczego Polski Ludowej, wówczas najwyższe cywilne odznaczenie.

W 1947 roku dowodził jachtem Szkwał w rejsie do Sandhamn, Sztokholmu i Visby. Otrzymał wtedy z rąk barona Cahier srebrny puchar za najszybsze przejście trasy Gdynia-Sandhamn.

W Świnoujściu, w latach 1958 – 59, był jednym z pierwszych organizatorów i komandorów Jacht Klubu 4 Wiatry.

Juliusz Hebel zmarł 6 listopada 1996 w Świnoujściu i pochowany został w Międzyzdrojach na tamtejszym cmentarzu komunalnym.

 

 

wyprawy polarne:
1957 – Mariuszem Zaruskim do Narwiku, funkcja: kapitan

 

 

źródło: www.iswinoujscie.pl

 

 

This post has already been read 764 times!

Dodaj komentarz