Polskie Żeglarstwo Polarne

A+ A A-

Mieczkowski Waldemar

Drukuj

Waldemar Mieczkowski: kapitan jachtowy, muzyk; pochodzi z Białegostoku, gdzie zaczynał swoją przygodę ze śpiewaniem i żeglowaniem; wstąpił do 9 Białostockiej Drużyny Wodnej Błękitna Dziewiątka i w ten sposób związał się także z harcerstwem, co doprowadziło go do funkcji komendanta CWM i wieloletniego kapitana flagowego żaglowca ZHP - s/y Zawisza Czarny.

Jako szantyman zaczynał 1979 roku, kiedy w swoim rodzinnym mieście założył zespół bez nazwy, z którym zdobył Grand Prix białostockiego festiwalu Kopyść. W następnych latach wraz zespołem Wielka Prowizora wykonywał przede wszystkim repertuar z kręgu piosenki studenckiej i turystycznej. Szlify jako szantyman zdobywał w legendarnym już zespole Packet, a następnie równie sławnym Smugglers, którego był współzałożycielem.
Równolegle czynnie uprawiał żeglarstwo morskie. Jego poważna przygoda z morzem rozpoczęła się w 1984 roku od udziału w Operacji Żagiel na pokładzie Zawiszy Czarnego. Wówczas uczestniczył w słynnej akcji ratowniczej w pobliżu Bermudów, podczas której podjęto rozbitków z tonącego żaglowca Marquez uderzonego białym szkwałem.
W początkach lat 90. pływał jako zawodowy marynarz na żaglowcu PAN Oceania, który odbywał rejsy do stacji badawczej na Spitsbergenie. Od 1994 roku został kapitanem Zawiszy Czarnego, flagowego żaglowca ZHP i w tym samym roku poprowadził transatlantycki rejs Zawiszą do Ameryki Północnej, podczas którego Zawisza przeszedł także Wielkie Jeziora Amerykańskie. Natomiast w roku 1999, podczas wyprawy harcerskim żaglowcem do Ameryki Południowej (w jednym z etapów uczestniczył zespół Klang), dwukrotnie opłynął Przylądek Horn. Co ciekawe w rejsach wokół Hornu Zawiszą brali udział również inni polscy szantymeni: Jan Wydra z EKT-Gdynia, Wojtek Garbaty Plewnia z grupy Tonam & Synowie oraz Mirek Kowal Kowalewski z zespołu Zejman i Garkumpel.
Bezpośrednio z żeglarstwem łączy się kolejny zespół, w którym śpiewał i grał Waldemar Mieczkowski - Broken Fingers Band. Późną jesienią 1993 roku, podczas bałtyckiego rejsu Zawiszą, Waldemar połamał sobie palce w obu rękach, a kilka tygodni później miał wziąć udział w festiwalu Szanty we Wrocławiu - jednak o grze na gitarze nie mogło być mowy. Z pomocą przyszli przyjaciele z zespołu Słodki Całus od Buby (Mariusz Kamper, Aleksander Repczyński, Jarosław Medyński, Adam Skrzyński), którzy akompaniowali Waldkowi podczas występu. Rysiek Muzaj ochrzcił ten skład jako Broken Fingers Band i tak już zostało.
W 2001 roku do Waldka dołączyli Jacek Jakubowski (akordeon, śpiew), Krzysztof Jurkiel Jurkiewicz (gitara, śpiew, organki, mandolina) i nieżyjący już Józek Kaniecki (skrzypce, śpiew, mandolina) i w ten sposób powstała Gdańska Formacja Szantowa.
W roku 2008 Waldek Mieczkowski zaprezentował swoją pierwszą solową płytę, zatytułowaną Ulubione, gdzie znalazły się jego ulubione ballady, nie tylko te żeglarskie.

wyprawy polarne:

1998-1999 - Zawisza Czarny w Antarktyce; funkcja: kapitan

2010 - Gedanią na Spitsbergen; funkcja: kapitan


źródło:
http://www.waldekmieczkowski.pl/home/waldek-mieczkowski.html
http://pogoria.pl/artyku%C5%82/%E2%80%9Esails-arctic-2010%E2%80%9D

 

.

PRZYJACIELE

                   

 
Design © Wojtek Knap | Polskie Żeglarstwo Polarne 2012. All rights reserved.

TPL_GK_LANG_LOGIN TPL_GK_LANG_ORTPL_GK_LANG_REGISTER

TPL_GK_LANG_FB_USER

TPL_GK_LANG_FB_INFO

fb iconTPL_GK_LANG_FB_LOGIN_TEXT

TPL_GK_LANG_LOG_IN

TPL_GK_LANG_REGISTER

COM_USERS_REGISTRATION_DEFAULT_LABEL
COM_USERS_OR Anuluj