Polskie Żeglarstwo Polarne

A+ A A-

Krzeptowski Maciej

Drukuj

Maciej Krzeptowski, kapitan jachtowy; urodził się w 1938 r. w Rabce; w 1962 r. ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu; w 1978 r. uzyskał tytuł doktora nauk przyrodniczych na Akademii Rolniczej w Szczecinie.
Od 1957 r. członek Jacht Klubu AZS Szczecin; członek Bractwa Wybrzeża; Honorowy Ambasador Szczecina; członkiem stowarzyszenia Szczecińska Szkoła Pod Żaglami; od 2008 roku zasiada w radzie programowej Polskiej Fundacji Morskiej.
 
Maciej Krzeptowski był uczestnikiem wielu regat i rejsów, brał udział m.in. w międzynarodowych regatach Kieler Woche i Round Gotland. Prowadził kursy i obozy dla młodzieży, zorganizował wiele nagradzanych rejsów. Był także popularyzatorem turystyki górskiej, odbył wiele pieszych wędrówek po polskich Beskidach, Tatrach, ale i Himalajach, górach Szkocji i Chile.

1972-1981 jako ichtiolog w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu odbywał rejsy na łowiska Afryki Zachodniej; kolejno w latach 1975-1976 był kierownikiem ekipy naukowej na m/t Tazar w pierwszej Polskiej Morskiej Ekspedycji Antarktycznej; w roku 1996 powrócił do Szczecina i podjął działalność w szczecińskiej Szkole pod Żaglami.

W latach 2000-2003 prowadził s/y Marię w rejsie dookoła świata (Auckland, Cieśninę Torresa, Ocean Indyjski, Przylądek Dobrej Nadziei, Wyspę Św. Heleny, wyspy: Fernando de Noronha, Barbados na Karaibach, Azory i powrót do Szczecina); podczas trwającego 4 lata rejsu, jacht przebył około 40 tysięcy mil morskich, zawinął do 45 portów w 19 krajach; prócz żeglarskiego wyczynu celem ekspedycji było prowadzenie badań naukowych oraz zebranie okazów muzealnych w zakresie przyrody morza. Za tę okołoziemską wyprawę obydwaj kapitanowie (Ludomir Mączka i Maciej Krzeptowski) otrzymali III nagrodę Rejs Roku 2003, zostali także wyróżnieni nagrodą Kolosy 2003 w kategorii żeglarstwo; wspomnienia z rejsu i relację z trwającej 32 miesięcy żeglugi zawarł na kartach swej książki Marią dookoła świata 20 lat później.

autor wystaw muzealnych:
- Przyroda morza
- Polacy w wyprawach polarnych
- Marią przez Pacyfik

autor książek:
- Marią dookoła świata 20 lat później
- Pół wieku i trzy oceany
- Mam na imię Ludomir

wyprawy polarne:
2009Starym dookoła Islandii; funkcja kapitan
wyprawa Śladami Witezia II otrzymała Honorowe Wyróżnienie Rejs Roku 2009
2015 - Starym na Spitsbergen; funkcja: kapitan

 

 

źródło:
http://www.tawernaskipperow.pl/z-historii-polskiego-jachtingu-maciej-krzeptowski,1916,artykul.html
http://www.wyprawa.zeglarski.szczecin.pl

.

PRZYJACIELE

                   

 
Design © Wojtek Knap | Polskie Żeglarstwo Polarne 2012. All rights reserved.

TPL_GK_LANG_LOGIN TPL_GK_LANG_ORTPL_GK_LANG_REGISTER

TPL_GK_LANG_FB_USER

TPL_GK_LANG_FB_INFO

fb iconTPL_GK_LANG_FB_LOGIN_TEXT

TPL_GK_LANG_LOG_IN

TPL_GK_LANG_REGISTER

COM_USERS_REGISTRATION_DEFAULT_LABEL
COM_USERS_OR Anuluj