Polskie Żeglarstwo Polarne

A+ A A-

Sodkiewicz Maciej

Drukuj

Maciej Sodkiewicz: zawodowy żeglarz i doświadczony kapitan - lecz przede wszystkim niespokojny duch, którego ciekawość świata nieustannie pcha do żeglowania po coraz odleglejszych akwenach.

Swoją przygodę z żeglarstwem zaczął mając ledwie 10 lat, a patent sternika jachtowego zdobył na dzień przed 18 urodzinami. Wtedy po raz pierwszy wypłynął na słone, morskie wody - i już tak zostało. Od tamtej pory przebył 80 tysięcy mil i poprowadził ponad 160 rejsów - żeglując u brzegów pięciu kontynentów. Opłynął całą Europę i wybrzeża Morza Śródziemnego. Na dobre zadomowił się w Arktyce, kilkukrotnie odwiedzając Spitsbergen i fiordy Grenlandii Wschodniej. Dotarł również na rosyjską Ziemię Franciszka Józefa - a w sierpniu 2015 roku pobił rekord świata w żegludze na północ jachtem sportowym bez wmarzania w lód. Trzykrotnie opłynął przylądek Horn oraz postawił stopę (w kaloszu rozmiar 50) na stałym kontynencie Antarktydy. Na Alasce uciekał przez niedźwiedziem grizzly, na Grenlandii jadł z Inuitami surowe mięso wieloryba, a w Afryce wpłynął 20 metrowym jachtem morskim ponad 200 kilometrów w górę rzeki Gambii.

Gdy nie prowadzi wypraw w nieznane, można Maćka spotkać pokładach polskich żaglowców: od 2009 roku regularnie dowodzi Zawiszą Czarnym, prowadził również rejsy na Kapitanie Borchardtcie czy Kapitanie Głowackim. Kilkukrotnie prowadził rejsy z niewidomymi załogami i jak sam mówi, “nie widział różnicy”. Również na lądzie stara się wspierać najlepsze tradycje polskiego żeglarstwa. Od 8 lat na Zatoce Gdańskiej organizuje zloty jachtów z duszą "Próchno i rdza”, przez które przewinęło się ponad 60 tradycyjnych jednostek.
 
W 2012 roku został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego brązowym krzyżem zasługi. Dwa lata później otrzymał z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego medal “De nihilo nihil fit”. Jest także laureatem międzynarodowej nagrody Conrady – Indywidualności oraz Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za 2016 rok.

aktualizacja: 27 luty 2017 r.

wyprawy polarne:
2005 - Tango na Islandii; funkcja: kapitan

2008 - Tango wokół Nordkappu; funkcja: kapitan

2009 - Tango po Morzu Barentsa; funkcja: kapitan

2010 - Selmą Expeditions na Antarktydę; funkcja: I oficer, kapitan Piotr Kuźniar

2012 - Hi Ocean One na Spitsbergenie; funkcja: kapitan

2013 - Barlovento II w Rysyjskiej Arktyce; funkcja: kapitan

2014 - Barlovento II - Lodowe Krainy (Islandia - Jan Mayen - Grenlandia Wschodnia - Spitsbergen); funkcja: kapitan

2015 - Barlovento II na Svalbardzie; funkcja: kapitan

06 sierpnia 2015 r. Barlovento II pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza osiągnął rekordową dla światowego żeglarstwa pozycję w żegludze na północ - 82º37'N

2016 - Alaska; funkcja: kapitan

2016 - Barlovento II do Grenlandii Wschodniej; funkcja: kapitan

 

 

źródło:
http://www.sekstant.pl/
Maciej Sodkiewicz

http://lodowe-krainy.pl/

http://zagle.se.pl/wydarzenia/nagroda-wiktorowicza-po-raz-szosty,1_18746.html

 

.

PRZYJACIELE

                   

 
Design © Wojtek Knap | Polskie Żeglarstwo Polarne 2012. All rights reserved.

TPL_GK_LANG_LOGIN TPL_GK_LANG_ORTPL_GK_LANG_REGISTER

TPL_GK_LANG_FB_USER

TPL_GK_LANG_FB_INFO

fb iconTPL_GK_LANG_FB_LOGIN_TEXT

TPL_GK_LANG_LOG_IN

TPL_GK_LANG_REGISTER

COM_USERS_REGISTRATION_DEFAULT_LABEL
COM_USERS_OR Anuluj